Hogyan válasszunk akusztikus gitárt
A 20. század eleje óta az akusztikus gitár az egyik legkedveltebb és legelismertebb hangszer. Ennek a hangszernek a hatása óriási. Az akusztikus gitár hangzása ma szinte minden zenei stílusban megtalálható (etnikai zene, jazz, rock, blues, country, folk, bluegrass, pop stb.).
Az akusztikus gitár vásárlása viszont lenyűgöző élmény lehet. Az anyagok, formák és specifikációk sokfélesége megzavarhatja a vásárlót. Ez az oktatóanyag megpróbálja bevezetni Önt a gitár gyönyörű és lenyűgöző világába, és valahogyan megkönnyíti a hangszer megvásárlásával kapcsolatos élményt.
Miután megértette az akusztikus gitár tervezésének és felépítésének alapjait, láthat és hallhat olyan finom különbségeket, amelyek segítenek kiválasztani az igényeinek leginkább megfelelő gitárt.
Akusztikus gitár test
A gitár teste talán a legfontosabb és legmeghatározóbb alkatrész.
A test mérete, formája és felépítése nagyban befolyásolja és a hangszeren való játék képességét.
A gitár teste a rezonáns elülső részből (előlap), az oldalakból és a hátlapból áll. A rezonáns előlap része egy ráragasztott léchálózatot tár fel, amely nem tesz mást, mint ellenállást és "meghatározza" a gitár hangját.
A húrokat a kallusz (vagy híd) rögzíti a testhez. Leggyakrabban keményfából (rózsafa, ébenfa, pao ferro stb.) készül. A híd a húrok rezgéseit továbbítja a rezonáns felületre, így a hangvetítés jelenségét eredményezi.
A test felépítéséhez használt anyagok szinte radikálisan befolyásolják a gitár hangját.
Általában a jó minőségű (drága) gitárok teste tömör fából, míg a kedvezőbb árú modellek laminált rétegelt lemezből készülnek.
Bár nem olyan rezonáns, mint a tömör fából készült akusztikus gitárok, a laminált gitárok ellenállóbbak és kevésbé hajlamosak a repedésre, ez a jelenség akkor fordulhat elő, ha a környezeti hőmérséklet hirtelen megváltozik. A tömörfa gitárok hajlamosak az életkorral "öregedni", és sokkal melegebb hangzást és rezonanciát kapnak, még erősebben, mint a laminált gitárok, amelyek egész létezésük során ugyanúgy szólnak. Emellett az elmúlt években alternatív anyagokat is alkalmaztak a gitárgyártás során, mint például: szénszálas, műanyag, sőt fém is.
A gitárgyártás során leggyakrabban használt faesszenciák a következők:
Lucfenyő - az előlap felépítéséhez használt - erős és kiegyensúlyozott hangzású.
Cédrus - az előlap felépítéséhez használnak, meleg és kiegyensúlyozott hangzású.
Mahagóni - a hátlap és az oldalak felépítésében, de a nyak felépítésében is használt - sötét és meleg hangzású.
Rózsafa - a test és a fogólap felépítéséhez használt - telt hangzású, alacsony kiemelkedésekkel, meleg és rendkívül sokoldalú.
Juharfa - a hátlap és az oldalak felépítésében használt - erőteljes hangzású, sok középfrekvencia hangszínnel.
Az akusztikus gitárok típusai (test alakja szerint)
Bár a méretek gyártónként változhatnak, az akusztikus gitárok egyes modelljei (típusai) általánosíthatók:
Dreadnought – az akusztikus gitár talán legnépszerűbb modellje – egy nagy testű gitár, amely robusztus hangzást kínál. Szinte minden zenei stílusban megtalálhatóak a countrytól, a bluestól, a folktól és a poptól kezdve.
Orchestra vagy Grand Auditorium - egy közepes méretű gitár, amely kiegyensúlyozott, átlátszó hangzást kínál, harmonikusokkal és fentartással. Általában kisebb a skála, mint a többi gitártípusnak előnyt nyújtva fingerpicking stílus gitározásban.
Parlour - testméretét tekintve a legkisebb gitár - nem túl erős hangzású, fókuszált és kiegyensúlyozott - Általában ideális a fingerpicking stílushoz.
Koncert vagy „O” modell – A „Parlor” modellnél valamivel nagyobb méretű, kiegyensúlyozott és átlátszó hangzású.
Grand Koncert vagy "OO" modell – Ez a modell a klasszikus gitár formáján alapul. Kerek, kiegyensúlyozott és átlátszó hangzású.
Jumbo és a Super Jumbo - a legnagyobb akusztikus gitárok, és rendkívül erős hangzásúak, robusztus basszusfrekvenciákkal és kiemelkedő középfrekvenciákkal. Ideálisak a pengető értelmezési stílushoz. Leggyakrabban a country zenében találhatók meg.
Double-six - olyan akusztikus gitárok, amelyek testformája gyártónként változhat, de mindig 12 húrral rendelkeznek (E és B húrok - pár, hangolt, valamint a többi G, D, A, E- pár egy nyolcadra hangolva különbség) A megkettőzött húroknak köszönhetően a hangzás rendkívül erős és gazdag.
Rezonátor gitárok - olyan akusztikus gitárok, amelyeket elsősorban az a tény különböztet meg, hogy általában fém testtel rendelkeznek. Hangzásuk erőteljes, kiemelkedő és nyilvánvaló harmonikus középfrekvenciákkal. Általában a bluegrass, country és blues zenében találhatók meg.
A gitárok két fő típusra oszthatók:
Akusztikus gitárok - 100%-ban akusztikusak, élő előadás esetén a hangrögzítés, csak külső mikrofon segítségével lehet végrehajtani.
Elektroakusztikus gitárok - ezek piezodobozokkal és előerősítő rendszerekkel rendelkező gitárok. Ha nyilvánosan szeretne bemutatkozni a gitárral, ez a gitármodell ideális az Ön számára.
Gitár hangolások:
A szabványos hangolás (fentről lefelé) a következő: E (Mi), A (La), D (Re), G (Sol), B (Si), e (mi)
Egyéb hangolások:
D, A, D, G, A, d (a kelta és ír zenében használatos)
nyitott G - D, G, D, G, B, d - (bluesben, countryban, bluegrassban használatos)
nyitott A - E, A, C #, E, A, e- (bluesben, countryban, bluegrassban használatos)
szabványos Eb: Eb, Ab, Db, Gb, Bb, eb (általában bluesban és rockban használatos)
drop D: D, A, D, G, B, e (rockban és metálban használatos)
Akusztikus gitár kiegészítők:
Ha akusztikus gitárt szeretne vásárolni, ne felejtse el a többi szükséges kiegészítőt sem:
Egy puhatok vagy keménytok megóvja befektetését, és segít a hangszer biztonságos szállításában.
Tartalék húrkészlet – a húrok „élettartamának” rövidsége miatt (kb. 3-4 hét) mindig legyen kéznél legalább egy tartalék húrkészlet.
Tuner - a hangszerhangolási folyamat megkönnyítése érdekében.
Pengetők – próbáljon ki különböző modelleket és típusokat a lehető legtöbb különböző hangzások keltése érdekében.
További hasznos kiegészítők: gitárállványok, kápók, hevederek, tisztító- és karbantartási oldószerek.