Hogyan válasszunk ukulelet
Az ukulele egy hangszer, amelyet a 19. században találtak fel Hawaiiban.
Ez a cavaquinho adaptációja, amelyet a portugál bevándorlók széles körben elterjesztettek Hawaii, Tahiti és Húsvét-sziget szigetén.
Az ukulelében általában csak négy húrral rendelkezik és kvartban van hangolva. Teljes hossza típustól függően 53-76 cm.
Ukulele típusok:
Szoprán vagy Standard ukulele (33 cm / 13” skála) hangolás: g, C, E, A vagy a, D, F #, B - ideális vékony ujjúak és gyerekek számára. A szoprán ukulele tipikus ukulele, magas és vékony hangzást kínál.
Koncert ukulele (38 cm / 15” skála) hangolás: g, C, E, A - kortól függetlenül minden zenésznek ajánlott. A koncert ukulele erőteljes hangzást kínál.
Tenor ukulele (méretarány 43 cm / 17” skála) hangolás: g, C, E, A vagy d, G, B, E - vastag ujjúak számára ideális. A tenor ukulelek széles, erőteljes és precíz hangzást biztosítanak.
Bariton ukulele (48 cm / 19” skála) hangolás: d, G, B, E - ideális azoknak a gitárosoknak, akik gyorsan szeretnének áttérni hangszerükről ukulelere. A bariton ukulele telt és mély hangzást kínál.
Ukulele vásárlásakor választhat akusztikus és elektroakusztikus ukulelek közül. Az elektroakusztikus előnye, hogy a hangszert erősítőhöz vagy keverőhöz csatlakoztathatja élő előadásokhoz.
Általánosságban elmondható, hogy a jó minőségű (drágább) ukulelek teste tömör fából készül, míg a kedvezőbb árú modellek laminált fából készülnek, de találhatunk ukulelet (közepes árú) is laminált hátlappal és oldalakkal és tömörfa előlappal (a hangszer legrezonálóbb része).
Bár nem olyan rezonáns, mint a tömörfa ukulele, a laminált anyagok ellenállóbbak és kevésbé hajlamosak a repedésre, ez a jelenség akkor fordulhat elő, ha a környezeti hőmérséklet hirtelen megváltozik. A tömör fából készült ukulelek hajlamosak az életkorral "öregedni", és sokkal melegebb hangzást és még erősebb rezonanciát kapnak, ellentétben a laminált ukulelekkel, amelyek egész létezésük során ugyanúgy szólnak.
Az ukulele építésénél a leggyakrabban használt fafajták a következők:
Koa – az ukulele építéséhez használt legnépszerűbb faesszencia – kiegyensúlyozott és édes hangot kínál a hangszernek.
Mahagóni - nehezebb általánosítani egy adott hangszínt, annak sokféle eredete miatt, de általában sötétebb és melegebb hangot ad a hangszernek.
Lucfenyő - az utóbbi években nagyon népszerű, erős és kiegyensúlyozott hangot ad a hangszernek.
Cédrus - egy puha és meglehetősen törékeny faesszencia, de kerek és kiegyensúlyozott hangzást kínál az ukuleleknek, ezért gyakoribb a tenor és bariton ukulele modellekben.
Juhar - nagy sűrűségű fa, amely erős és pontos hangzást ad a hangszernek.
Más faesszenciákból készült ukulele is megtalálható, többek között: nato, bükk, cseresznye, bubinga, mangó, sapele, wenge, pao ferro és még műanyag is.
Ukulele hangolások:
A szoprán, koncert és tenor ukulele standard hangolása: g, C, E, A (fentről lefelé), de találhatunk más hangolásokat is, mint pl.: a, D, F #, B és a kanadai hangolás: a, D, F #, B
A bariton ukuleleket mindig d, G, B, E hangolással használják
Ne feledje, hogy az ukulele húrok anyaga (nylon) miatt az elején hosszabb hangolást igényel (amíg a húr el nem éri a maximális feszültséget).
Ukulele kiegészítők:
Az ukulele vásárlásakor figyelembe kell vennie a következő alapvető tartozékokat is:
Egy puhatok, amellyel a hangszert hordozhatja, és amely megvédi befektetését.
Tuner a hangolási folyamat megkönnyítésére.
Tartalék húrkészlet (tekintve, hogy a húrok "élettartama" rövid - maximum 3 hónap -, ami után elvesztik hangjukat és egyre nehezebben hangolhatók).
Különböző anyagokból készült pengetők: nylon, celluloid vagy akár filc.
Tekintse meg itt az összes ukulele modelleket kiváló áron.